Jürgen Klopp on ylpeä Liverpoolin täydellisestä alkukaudesta, muttei katsele sarjataulukkoa: ”Ketä kiinnostaa?”

Liverpoolin manageri Jürgen Klopp oli haltioitunut joukkueensa esityksestä hänen suojattiensa kaadettua Arsenalin maanantaina 3-1 Valioliigassa.
Arsenalilla oli omat huippupaikkansa, mutta Liverpool osoitti vakuuttavalla tavalla, miksi se on sarjan hallitseva mestari.
– Meillä oli niin paljon isoja paikkoja, enkä edes haaveile, että tekisimme niistä jokaisesta aina maalin. Olimme 0-1-tappiolla, mutta voitimme ottelun ja täysin ansaitusti. Olisimmeko voineet tehdä enemmän maaleja? Kyllä. Olisivatko he voineet tehdä enemmän maaleja? Kyllä. Me pelasimme koko ajan korkealla linjalla, kertasi Klopp Sky Sportsille.
– Miten Pierre-Emerick Aubameyangia vastaan voi puolustaa ilman korkeaa linjaa? Me rankaisimme heitä ajoittain ja toisinaan emme, mutta pilasimme hieman heidän ottelusuunnitelmaansa. He pitivät siitä kiinni, mutta me teimme sitä uudestaan ja uudestaan.
– Me haluamme voittaa pallon mahdollisimman korkealla, ja siksi en ole turhautunut tai pettynyt. Ottelut voivat päättyä kumman tahansa eduksi. Jos he olisivat tehneet maaleja, niin peli olisi näyttänyt hieman erilaiselta.

– Kyse on siitä, miten haluaa pelata ja luoda maalipaikkoja kauden alussa. Tämä esityksemme… Vau.
– Pelaamme uudestaan Arsenalia vastaan torstaina [liigacupissa]. Tulette näkemään pelaajia, joita ette nähneet tänään. Sitten kohtaamme sunnuntaina Aston Villan, joka on lennossa. Leeds, Chelsea ja Arsenal on vaikea alku kaudelle, mutta meillä on yhdeksän pistettä.
Kloppille huomautettiin BBC:n haastattelussa, että Liverpool on kolmen ottelun jälkeen Valioliigassa toisena, tasapisteissä Leicesterin ja Evertonin kanssa. Saksalaismanageri kehui kilpailijoita, mutta lisäsi, että häntä ei kiinnosta sarjataulukko vielä tässä vaiheessa.
– Carlo Ancelotti on tehnyt ehdotonta huippubisnestä [siirtomarkkinoilla]. En ole alkuunkaan yllättynyt. Leicester on Leicester. He pelaavat hyvää jalkapalloa. Ketä kiinnostaa, mitkä joukkueet ovat tällä hetkellä kärjessä? Kausi on vasta alkanut.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester Unitedin tähtipelaajan kausi saattaa olla ohi
- Arne Slot: Liverpoolilla viikonloppuna suuri vastuu
- Ura Arsenalissa jatkuu sittenkin? Seura tehnyt uuden sopimustarjouksen keskikenttätähdelleen
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- Romano: Valioliigassa tehdään varmuudella 50 miljoonan punnan jättikauppa tänä kesänä
- Graham Potter vastasi West Ham -pelaajan rankkaan ulostuloon: ”Olen joistakin asioista eri mieltä”
- NBA-legenda mukaan Evertonin omistajaksi
- Man United tekemässä jättikaappauksen toisesta Valioliiga-seurasta
- Times: Atlético Madrid haluaa kaksi pelaajaa Tottenhamista tänä kesänä
- Asiantuntija ehdotti tätä hyökkääjää Manchester Unitedille – ”Puolustajille painajainen”
- Man United -legenda: Ruben Amorim tarvitsee apua pelaajahankinnoissa – ”Rekrytointi ei ole ollut tarpeeksi hyvää”
- Newcastlelle odotettu ilouutinen
- Virallista: Jamie Vardy jättää Leicesterin
- Ruud van Nistelrooy odottaa Leicesterin päätöstä