Mestaruustaisto jatkuu kiivaana – Liverpool dramaattiseen loppuhetkien voittoon

Liverpool palasi jälleen Valioliigan sarjakärkeen, kun se kukisti Anfieldilla Tottenhamin maalein 2-1. Omat vaikeutensa Redsillä oli, mutta lopussa oli onnikin myötä.
Tottenham aloitti ottelun hieman terävämmin. Jo seitsemännellä minuutilla Harry Kane oli vapauttaa Lucas Mouran maalipaikkaan, mutta Liverpoolin Trent Alexander-Arnold ehti viime hetkellä hätiin.
Ottelun avausmaali syntyi 15. minuutilla. Andrew Robertson lähetti laidaltaan täydellisen keskityksen maalin edustalle, ja Roberto Firmino pukkasi kotijoukkueen johtoon.
Komento säilyi jatkossa aavistuksen Liverpoolilla, mutta enempää maaleja tasaisella avausjaksolla ei nähty.
Shots: 5-5
Pass accuracy: 83%-79%
Chances created: 4-5
Possession: 57%-43%
Roberto Firmino's goal separates the two sides at the break.
Kun toinen puoliaika oli vanhentunut kymmenen minuuttia, sai Tottenhamkin vihdoin ensimmäisen laukauksensa kohti Alisson Beckerin vartioimaa Liverpool-maalia. Brassivahti torjui Kanen laukauksen keskelle rangaistusaluetta, mutta Robertson ehti juuri ja juuri blokkaamaan Christian Eriksenin laukauksen.
70. peliminuutilla Tottenham onnistui nousemaan tasoihin. Liverpool nukahti hetkeksi, ja Spurs rokotti armotta. Tottenham sai keskialueelta vapaapotkun Jordan Hendersonin kaadettua Kanen. Älykäs Kane antoi vaparin salamannopeasti ja löysi rangaistusalueen oikealta reunalta Heung-Min Sonin. Pallo jatkettiin kahdella kosketuksella tyhjän maalin eteen kiiruhtaneelle Lucas Mouralle, ja peli oli yhtäkkiä tasan.
viafree.fi/urheilu/harry-…
Tasoitusmaalin jälkeen Liverpoolille tuli kiire panna pökköä pesään. Manchester City ei saisi päästä sarjakärjessä karkuun. Varsinaisen peliajan viimeisen kymmenminuuttisen alkaessa Liverpool saikin pari vaarallista tilannetta luotua. Kulmapotku leijaili Virgil van Dijkin ja Roberto Firminon ulottuville, mutta kumpikaan ei onnistunut saattamaan palloa maaliin. Hieman myöhemmin Liverpool sai vapaapotkun vaarallisesta paikasta, mutta Divock Origin yritys kimposi muurista hieman maalin ohi.
Liverpoolin painaessa päälle Tottenham pääsi kuin varkain 2-1 -vastahyökkäykseen. Van Dijk keskittyi huolehtimaan siitä, ettei syöttö päätyisi Heung-Min Sonille, mutta Moussa Sissoko pamautti laukauksensa metrikaupalla maalin yli.
Tottenhamille alkoi aueta iskun paikkoja. 88. minuutilla Dele Alli pääsi yrittämään maalintekoa 15 metristä, mutta roikotus kohti takanurkkaa meni puolisen metriä tolpasta ohi.
90. minuutilla Liverpool räjäytti kotikatsomon huutoon. Kotijoukkue sai ottelun yhdeksännen kulmapotkunsa, ja jälkitilanteesta pallo päätyi Mohamed Salahille. Hugo Lloris torjui Salahin puskun, mutta pallo lipui yli maaliviivan Spurs-toppari Toby Alderweireldin jalasta. Maali merkittiin omaksi maaliksi.
2-1 -voitto piti mestaruustaiston äärimmäisen jättivänä. Liverpool johtaa sarjaa nyt kahden pisteen erolla ennen Manchester Cityä, mutta Cityllä on pelaamatta seitsemän ottelua Liverpoolin kuuden sijaan. Tottenham jatkaa sarjassa kolmantena.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Old Traffordilla koettiin tunteiden vuoristorata – Rúben Amorim: ”Paras ääni, jonka olen koskaan kuullut”
- Hurjaa draamaa! Manchester United iski lopussa kolme maalia ja eteni Eurooppa-liigan välieriin
- Athletic: Real Madrid on William Saliban kintereillä
- Dele Alli tähtää Englannin MM-kisajoukkueeseen: ”Olen hyvin kunnianhimoinen ihminen”
- Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin – siirto maaliin heti kesän alussa?
- Virgil van Dijk jää Liverpooliin – teki jatkosopimuksen
- Bukayo Saka hiljensi Bernabéun – Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Palaako Douglas Luiz Valioliigaan? Juventus valmis vaihtokauppaan
- Telegraph: Al-Nassr kiinnostunut Chelsea-tähdestä
- Rúben Amorim ilmoitti Manchester Unitedin aloittavan maalivahdin Lyon-ottelussa
- Hurjaa draamaa! Manchester United iski lopussa kolme maalia ja eteni Eurooppa-liigan välieriin
- Athletic: Real Madrid on William Saliban kintereillä
- Cristian Romero haluaa jättää Tottenhamin – siirto maaliin heti kesän alussa?
- Dele Alli tähtää Englannin MM-kisajoukkueeseen: ”Olen hyvin kunnianhimoinen ihminen”
- Virgil van Dijk jää Liverpooliin – teki jatkosopimuksen
- Wayne Rooney esitti ison väitteen Marcus Rashfordista huippuesityksen jälkeen: ”Näkisin sen mielelläni”
- Palaako Douglas Luiz Valioliigaan? Juventus valmis vaihtokauppaan
- Bukayo Saka hiljensi Bernabéun – Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Marcus Rashford valloitti asiantuntijat ihastuksesta – Unai Emeryn päätöstä ihmeteltiin
- Rúben Amorim ilmoitti Manchester Unitedin aloittavan maalivahdin Lyon-ottelussa